Italija je od Grčke preuzela predsjedavanje Evropskom unijom tokom kojeg će se usredsrediti na rast i zapošljavanje, obnavljanje povjerenja građana u evropske institucije, energetsku saradnju i migracije.
Za Italiju će to biti 12. predsjedavanje EU od osnivanja Evropske zajednice Ugovorom iz Rima iz 1957. godine.
Italijanska vlada će predstaviti program predsjedavanja u srijedu na svečanoj, prvoj sjednici Evropskog parlamenta poslije izbora u maju.
Prioriteti Italije će biti ekonomski rast i zapošljavanje, ostvarivanje prava građana, uključujući funkcionisanje institucija EU i odnosi sa trećim zemljama u kontekstu migracija, energetike i trgovine.
Za Italiju će prioritet biti i rješavanje pitanja imigracija čijem pritisku je izložena posebno iz pravca sjeverne Afrike, kao i oblikovanje zajedničke politike o azilu na nivou EU.
Šefica italijanske diplomatije Federika Mogerini, početkom juna potvrdila je da će Italija raditi i na pitanju proširenja.
Italija preuzima predsjedavanje EU u delikatnom trenutku promjena u institucijama Unije nakon izbora u maju.
Članice EU se još nisu dogovorile o tome ko će biti naredni predsjednik Evropskog savjeta, šef Eurogrupe koja okuplja ministre finansija euro zone, a ko visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost.
Predsjedavanjem Italije će početi novi ciklus predsjedavanja tri članice u periodu od 18 mjeseci koje sprovode zajednički program. Od Italije će u prvoj polovini 2015. predsjedavanje preuzeti Luksemburg a nakon njega Latvija.