Funding Opportunities

Evropska unija je uspostavila programe Zajednice kako bi promovirala saradnju prvenstveno među državama članicama, na područjima različitih politika Evropske unije (istraživanje, konkurentnost i inovacije, mediji, obrazovanje, zdravstvo, mladi, kultura, itd.). Programi Zajednice višegodišnji su programi s jasno formulirasim ciljevima i budžetom. Pravila učešća u programu utvrđuju se za svaki program posebno.

U načelu u programima Zajednice mogu učestvovati sve države članice. Zemlje kandidati i potencijalni kandidati u određenom programu Zajednice mogu učestvovati potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju, međunarodnog sporazuma za određeni program sa službama Europske komisije i uplaćivanjem finansijskog doprinosa u budžet tog programa.

Instrument predpristupne pomoći – IPA

EU je tokom vremena razvila širok spektar programa vanjske pomoći, što je rezultiralo složenim skupom od više od 30 različitih pravnih dokumenata. Potreba da se olakša postizanje koherentnosti i poboljša doslednost aktivnosti Evropske unije i postignu bolji rezultati i veći učinak sa raspoloživim sredstvima je navela Komisiju da predloži pojednostavljen okvir za vanjske aktivnosti u periodu 2007-2013. godina.

Zbog toga su osmišljeni novi programi za vanjske odnose koji će obuhvatati saradnju EU kako sa zemljama u razvoju tako i sa industrijski razvijenim zemljama, politiku

EU prema susjedima, proširenje EU i druge konkretne teme. Među tim novim predloženim pravnim osnovama, Evropska komisija je Evropskom parlamentu i Vijeću predstavila i Instrument predpristupne pomoći (IPA).

Ciljevi i opseg programa IPA

Cilj programa IPA je da obezbijedi konretno usmjerenu pomoć zemljama koje su kandidati i potencijalni kandidati za prijem u članstvo Evropske unije.

Program IPA je zamijenio pet ranijih programa za pomoć u predpristupnom periodu, PHARE, ISPA, SAPARD, Program za Tursku i CARDS, i na taj način objedinio na jednoj  pravnoj osnovi svu pomoć koja se pruža u predpristupnom periodu. Program IPA je takođe zamišljen tako da se bolje prilagodi raznim ciljevima i tempu napretka svakog  korisnika na koga se odnosi tako što obezbjeđuje usmjerenu i efikasnu podršku prema datim potrebama i evolutivnom razvoju.

Program IPA će posebno pomoći da se ojačaju demokratske institucije i vladavina prava, reformiše javna uprava, provedu ekonomske reforme, unaprijedi poštovanje ljudskih prava i prava manjina te ravnopravnost polova, podrži razvoj građanskog društva i pojača regionalna saradnja i doprinijet će održivom razvoju i smanjenju  siromaštva. Za zemlje kandidate postoji i dodatni cilj – usvajanje i ispunjavanje svih uslova za članstvo, dok će se od zemalja potencijalnih kandidata očekivati samo približavanje ovim uslovima.

Komponente programa IPA

Ovaj Instrument čini 5 komponenti od kojih su prve dvije otvorene zemljama potencijalnim kandidatima (kao što je slučaj sa Bosnom i Hercegovinom) dok je zemljama kandidatima otvoreno svih 5 komponentni. Te komponente su:

Regionalni razvoj;

IPA II (2014 – 2020)

U kontekstu pripreme novog sedmogodišnjeg budžeta Evropske unije za period 2014 – 2020, a u okviru instrumenta vanjske pomoći, Evropska komisija planira određenu reviziju sadašnjeg instrumenta pretpristupne pomoći IPA, odnosno novi instrument pretpristupne pomoći IPA II za period 2014-2020.

U okviru sadašnjeg instrumenta pretpristupne pomoći IPA, koji se odnosi na aktuelni budžetski period Evropske unije (2007-2013), Bosna i Hercegovina, kao zemlja potencijalni kandidat za članstvo u EU, koristi sredstva u okviru prve dvije IPA komponente: Komponenta I (Podrška u tranziciji i izgradnji institucija) i Komponenta II (Prekogranična saradnja).

Ostale tri komponente instrumenta IPA (Regionalni razvoj, Razvoj ljudskih kapaciteta i Poljoprivredni i ruralni razvoj) su bile dostupne isključivo zemljama sa kandidatskim statusom te izgrađenim i od strane Evropske komisije akreditovanim sistemom za decentralizovano upravljanje pomoći (DIS).

Prijedlogom nove Uredbe o uspostavi instrumenta IPA II ukida se podjela na prijašnjih pet komponenti, a uvode se područja politika u okviru kojih će se provoditi različite intervencije. Finansijska pomoć se biti dostupna u svim područjima politika, bez obzira na to da li zemlja ima status kandidata ili potencijalnog kandidata.

Područja politika prema novoj Uredbi podijeljena su na sljedeći način:

a) Proces tranzicije prema članstvu i izgradnja kapaciteta (prijašnja IPA Komponenta I – Pomoć u tranziciji i izgradnji institucija)

b) Regionalni razvoj (prijašnja IPA Komponenta III – Regionalni razvoj)

c) Zapošljavanje, socijalne politike i razvoj ljudskih resursa (prijašnja IPA Komponenta IV – Razvoj ljudskih kapaciteta)

d) Poljoprivreda i ruralni razvoj (prijašnja IPA Komponenta V – Poljoprivredni i ruralni razvoj)

e) Regionalna i teritorijalna saradnja (prijašnja IPA Komponenta II – Prekogranična saradnja)

U novom prijedlogu za IPA II, posebno je naglašeno da će se napredak u postizanju pojedinih ciljeva procjenjivati kroz indikatore i, u ovisnosti od ostvarenog napretka, vršit će se realokacija finansijske podrške između programa kao i između zemalja korisnica.

Tenderi EU u BiH: http://europa.ba/Tenders.aspx?id=64&cat=2&lang=BS

Najava tendera EU u BiH: http://europa.ba/Tenders.aspx?id=67&cat=6&lang=BS

Više o različitim programima za finansiranje: http://europa.ba/Default.aspx?id=14&lang=BS

Europe House
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.