Booked Faruk Šehić
Gost novembarskog izdanja književnog kluba Booked, koji u Europe Houseu najavljujemo za 26. novembar 2024. godine u 19:00 sati je Faruk Šehić, bosanskohercegovački književnik i dobitnik Evropsk...
Gost novembarskog izdanja književnog kluba Booked, koji u Europe Houseu najavljujemo za 26. novembar 2024. godine u 19:00 sati je Faruk Šehić, bosanskohercegovački književnik i dobitnik Evropske nagrade za književnost. Ključna tema ovog razgovora biće njegov novi roman „Cimetna pisma, dijamantna stvorenja“, prvi koji je objavljen nakon „Knjige o Uni“, roman za koji je i dobio spomenutu nagradu te niz drugih priznanja. Uz brojne prevode i nesvakidašnji uspjeh na međunarodnom planu.
„Cimetna pisma, dijamantna stvorenja“ i ovoga puta autora su odvela od klasične naracije, onako kako nas je i navikao. Njegovo duboko razumijevanje svijeta ili potreba da ga razumije, čitateljima uvijek omogućava nesvakidašnje literarno iskustvo. Razumijevanje svijeta Faruka Šehića determinisano je i vrlo intenzivnim iskustvom rata, srastanjem s njim, kao i sa onim što je nakon rata došlo. Ovo je, između ostalog, roman o ratu kao trajnoj promjeni, o nemogućnosti povratka na prethodno onda kada „jednom prestaneš biti civil“.
Pišući o ruševinama i ratu s rednim brojevima, o ljubavi, ljudima i prirodi, kao jednoj od trajnih autorskih preokupacija, Šehić s „Cimetnim pismima, dijamantnim stvorenjima“ odlazi formalno još dublje u polje naučne fantastike, ali i dalje pišući o onome što smo proživjeli i što boli i što nužno ne podrazumijeva gorčinu, uprkos teretu iskustva. Ili kako to stoji u naslovu jednog poglavlja – stvarnost je sumorna, ali mi je volimo.
“Cimetna pisma, dijamantna stvorenja (saga o preživiteljima) je, iznad svega, organska i svjetlosna beletristička knjiga o prvom ratu i ljubavi, razaranju i stvaranju svijeta, pisana polifonom memorijom i maštom preživitelja u vidu produžetka teksta svetih knjiga, s likovima Corteza Corteza i Cinnamon Girl kao njenog srca, te istovremenih pandana i antipoda Adama/Adema i Eve/Have. Na njenom kraju ostaje riječ”, napisala je povodom Šehićevog romana Selma Raljević.
U okviru Bookedovog koncepta da osim djela domaćih autora i autorica govorimo i o evropskom stvaralaštvu po izboru naših gostiju, ovoga puta izbor Faruka Šehića je Guillaume Apollinaire, francusko-poljski pisac i dramatičar.
Faruk Šehić je pisac i ribar. Rođen u Bihaću, SFRJ. Do aprila 1992. studirao je veterinu u Zagrebu, koju napušta, vraća se u BiH, i postaje pripadnik Armije R BiH (1992 – 1995). Jedanput je teško ranjen. Kao oficir nagrađivan je za ratni doprinos. Neposredno ratno iskustvo literarizirao je u knjizi kratkih priča Pod pritiskom. Književna kritika ga smatra glasom tzv. pregažene generacije pisaca rođenih sedamdesetih godina 20. vijeka. Dobitnik je brojnih nagrada od kojih su najznačajnije: nagrada Meša Selimović za roman Knjiga o Uni za najbolju knjigu objavljenu na području Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore u 2011., nagrada EUPL 2013. (European Prize for Literature) za isti roman, i nagrada XXXI Premio Letterario Camaiore – Francesco Belluomini (Premio Internazionale) za izbor poezije Ritorno alla natura. Zadnja objavljena knjiga mu je roman Cimetna pisma, dijamantna stvorenja (2024.). Knjige su mu prevedene na šesnaest svjetskih jezika i objavljene u dvadeset zemalja. Piše za dnevni list Oslobođenje. Živi u Sarajevu.