Povodom obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika (21. februar), EU info centar organizuje originalni umjetnički performans u cilju promoviranja i poticanja višejezičnosti, jezičke kulture, te vrijednosti jezika kao jedno od najvećih bogatstava čovječanstva.
Događaj će biti upriličen u utorak 24. februara u prostorijama EU info centra u zgradi Delegacije Evropske unije u BiH (Skenderija 3a) u Sarajevu sa početkom u 17:30 sati.
Mlade glumice Alisa Čajić i Andrea Aković će kroz plesni i muzički performans dočarati djela renomiranih bosanskohercegovačkih pjesnika, Alekse Šantića, Mak Dizdara i Antuna Branka Šimića te na taj način prenijeti jasnu poruku o važnosti obilježavanja dana maternjih jezika.
Širom svijeta se govori oko 6.000 jezika, ali se taj broj konstantno smanjuje.Da bi se upozorilo na tu zabrinjavajuću činjenicu, te da bi ukazalo na zaštitu i značaj jezičke raznolikosti i kulture Organizacija za obrazovanje, nauku i kulturu pri ujedinjenim narodima (UNESCO) je 1999. godine 21. februar proglasio Međunarodnim danom maternjeg jezika. Okosnica kulturne raznolikosti Evropske unije jeste višejezičnost i poštivanje različitih kultura. Od 01. jula 2013. godine EU ima 24 službena i radna jezika: hrvatski, bugarski, češki, danski, engleski, estonski, finski, francuski, grčki, holandski, irski, italijanski, latvijski, litavski, mađarski, malteški, njemački, poljski, portugalski, rumunski, slovački, slovenski, španski i švedski.
EU info centar je projekat koji se finansira sredstvima Evropske unije koji ima za cilj povećanje razumijevanja bh. građana o EU institucijama, njenim politikama, ciljevima, prioritetima i mogućnostima, te odnosima BiH i EU.